Už nepotřebujete operační systém, abyste si zahráli Doom

Programátoři dokázali původní hru Doom spustit a hrát mnoha způsoby, včetně metody, která hru spustí ještě před spuštěním hlavního operačního systému.

Našlo by se málo lidí, kteří nikdy ve svém životě nehráli jakoukoliv hru ze série Doom. Původní hra z roku 1993, patří do žánru videoher nichž je hlavní hrdina přenesen do jiného světa. Taktéž se jedná o ikonickou součástí herního průmyslu a dodnes ovlivňuje jeho vývoj. Během své existence se lidé mnohokrát pokoušeli hru nainstalovat a hrát na všelijakých zařízeních a systémech.

Mezitím co Doom se dá hrát oficiálně na široké škále platforem a zařízení, někomu se podařilo spustit hru samotnou ještě před načtením operačního systému, jako je například Windows. V podstatě dělá tuto FPS klasiku od id Software kompatibilní s BIOS-based systémy, pod projektem s názvem „CodeDOOM.“

Podle zprávy serveru Phoronix byla právě vydána nejnovější verze open-source systému Coreboot Basic Input/Output System, která podporuje Payloads. Díky implementaci úprav nyní verze 4.17 umožňuje uživatelům spouštět Doom.

Mínusy

Je zde však řada mínusů. Například zde není logicky žádný zvuk ze hry, podpory inputu se dočkáme pouze od PS/2 konektoru, nikoli USB. Krom zvuku je tu i další úskalí, a tím je kompletní zamrznutí systému uživatele po ukončení hry. Nehledě na to je to jedna z mnoha dalších ukázek, kdy lidé spouštějí Dooma neobvyklým způsobem. V minulosti lidé hru spouštěli na těhotenských testech, chytrých ledničkách, terminálech ASCII a dokonce se objevil případ, kdy se lidé na Twitteru mohli spojit a hrát pomocí jednoduchých příkazů.

Nemluvě o obrovském množství modifikací a vlastních doplňků, které fanoušci implementují od nepaměti. Od přeměny Doomu na Minecraft přes přidání RTX ray tracingu až po úpravu hry do té míry, že se z ní stane něco úplně jiného – velká část životnosti téměř 30 let staré hry pochází z komunity oddaných hráčů, kteří se rádi vrtají v původním formátu.

Zdroj: gamerant.com

Facebook
LinkedIn
X
Threads